Změna ve stravování – povedlo se?

Týden na jídelníčku od nutriční specialistky je za náma a já sepisuji, co budeme jíst další týden. Původně jsem vám chtěla některá jídla vypsat, jenže náš Kuba se rozhodl, že tohle je přesně ten nejlepší papír na hraní a nic z něj nezbylo.jidelnicek2

Sestavit si vlastní jídelníček nebylo zase až tak těžké, jak bych čekala. Víceméně jsem vyšla ze stejných surovin, ze kterých se skládaly jídla v odborně zpracovaném jídelníčku, a z těchto jsem vymyslela vlastní pokrmy. Musela jsem zohlednit i to, že jsme jeli na chalupu, kde jsme nebyli sami. A povedlo se. Jídelníček jsem si upravila tak, že jídlo, které jsme měli k večeři, jsme jedli i druhý den k obědu a v tomto režimu pokračujeme i dále. Na dny, kdy jsme byli na chalupě jsem naplánovala jídla jako pečené kuře, hovězí guláš s paprikami, směs z krůtího masa a zeleniny. Prostě taková jídla, která nikoho neurazí. Jediné, co se moc nedařilo, byly svačiny. Když sedíte někde u svahu v hospodě, těžko si tam vybalíte vlastní svačinu. Takže když bylo nejhůř, dala jsem si klidně i párek v rohlíku.

Myslela jsem si, že až se vrátíme, sepíšu si další jídelníček, to jsem ale už nikdy neudělala. Stejně jako se nestalo to, co jsme si předsevzali, tedy to, že budeme jíst podle Jirkova jídelníčku. Jasně, některá jídla nám byly inspirací, ale naběhnout na nový režim ve stravování, bylo u Jirky z časových důvodů nereálné. V tuto chvíli je rád, že si stihne alespoň párkrát týdně zacvičit a proto i jeho „nabírací“ jídelníček pozbyl pro tuto dobu smysl. I tak se nám ale oběma povedlo, si nastavit lepší stravovací návyky.

Téměř každý den máme 2 teplá jídla. Naučili jsme si chystat svačiny. A já už nedám bez snídaně ani ránu. Navíc si ke každému namazanému chlebu dám kousek zeleniny a bez ní mi jídlo přijde neúplné. Skoro nejím cukr a když už si nějakou sladkost dám, přijde mi to strašně přeslazené. V košíku, kde jsme dřív mívali různé čokoládky, teď máme oříšky a sušené ovoce a když nás honí mlsná, uděláme si z nich směs, kterou zobeme. Jíme víc ovoce, i když já osobně míň než ze začátku, což ještě musím změnit. Na rovinu už jsem těch jablek, mandarinek, pomerančů a kiwi fakt přejezená a těším se na sezónní ovoce.

Nejíme však 5 jídel denně, je to na nás moc, stačí nám 4. Stejně jako jsme museli snížit množství zkonzumovaných mléčných výrobků, protože nás to zahleňovalo. A doporučených porcí jsme také nedosáhli, bylo toho už prostě moc. I přes některé změny se mně osobně však podařilo dosáhnout toho, co jsem chtěla. Za 2 měsíce jsem shodila 5 kg. Ano, čtete dobře. A to i přesto, že nemám tolik pohybu, kolik mi bylo doporučeno a nejím striktně to, co mi bylo předepsáno. Alkoholu se nevyhýbám a když mám chuť na hranolky, tak si je prostě dám. Nejedu tedy v režimu  6 dní se držet a 1 den si jíst, co chci, to pro mě není to pravé ořechové.  Já si totiž myslím, že je potřeba poslouchat svoje vlastní tělo a to si samo řekne, co je pro něj dobré. I z tohoto důvodu jsem od začátku brala jídelníček jen jako návod a inspiraci a především pak jako startovací čáru ke změně a to se povedlo. Opravdu platí pravidlo 21 dní, což je čas, kdy si zvykáme na jakoukoliv změnu a až po tomto čase si ji zautomatizujeme. Dnes už mi na „novém“ přístupu k jídle nepřijde nic neobvyklého.

Jaké máme plány dál? Já s redukcí ještě nekončím, můj cíl je váha ještě o 2 -3 kg nižší, než na které aktuálně jsem. S jarem, přichází i práce na zahradě, takže kondiční trénink je zaručen. K tomu jsem začala posilovat s Kubíčkem. On je mým závažím (má 11 kg;)) a oba si ten společný čas vždycky užijeme. Ráda bych jedla více ovoce a taky by bylo fajn, kdyby se nám povedlo zařadit do jídelníčku více luštěnin a přijít na chuť některým pro nás „novým“ potravinám jako je třeba pohanka. A pak už jen setrvat a naučit to našeho Kubu 😉

Jestli si teď myslíte, že tímto se uzavřela kapitola šneci v kondici, pletete se. Určitě ještě napíšu, jak se vše vyvíjí. Čemu se ale budu teď více věnovat, jsou zdravé recepty. Už teď se můžete mrknout do kategorie Recepty/Zdravě a chutně a vyzkoušet třeba bulgurové placičky.

Irena Šneková

 


Publikováno

v kategorii

Autor:

Šťítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *