Změna je život

ples2016Tak tohle jsme my. No, možná si někteří říkáte, co chceme měnit. Tahle fotka vznikla těsně před tím, než jsme šli na ples a věřte, že já jsem se pěkně zapotila, než jsem si sehnala nové oblečení, které mi padne. Všechny moje elegantní svršky z dob minulých jsou totiž o velikost až dvě menší, než jsem schopná aktuálně obléci. Myslím, že to taky znáte, nebo? 😉

Důvodem, proč jsme se rozhodli pro změnu nebyl tento ples. Nicméně s oblečením to souvisí. Mým cílem je, abych znovu oblékla svoje staro-nové kalhoty, které jsem si pořídila ještě předtím, než jsme začali podstupovat všechny ty procedury na reprodukční klinice, které na štěstí nakonec vedly k tomu, že máme krásného synka 🙂 Tímto se postupně dostávám k věci.

Před zhruba 4 lety jsem vážila 63 kg a oblékla velikost S a M.
Pak jsem začala brát hormony a 2012_08_Chorvatsko 157ejhle, přibrala jsem prvních pár kil, následovalo těhotenství a navrch dalších pár kil. Momentálně vážím 72 kg a protože jsem mámou na plný úvazek a k tomu pracuji, nedaří se mi najít si čas na cvičení. Prostě ten čas raději strávím s naším synem a nebo prací, protože jak já říkám, farmbox.cz je moje první dítě.

Jirka to má trošku jinak. Už několik let intenzivně cvičí. Pravda, před narozením Kubíčka cvičil každý den, teď je rád, že se tak 4-5x týdně urve. Ale cvičí a já to obdivuji. Asi si říkáte, tak co řeší? Jde o to, že málo a nepravidelně jí, takže se mu nedaří přibírat v těch partiích, ve kterých by chtěl. A když jsem přišla s tím, že si chci od Libušky nechat vypracovat jídelníček, rovnou řekl, že do toho taky půjde.

Musím ale říct, že do tohoto stavu jsme museli uzrát. Změna v tom, co jíme, u nás trvá již několik let. Když jsme spolu před 12 lety začínali, moc vařit jsem neuměla, takže jsme často nakupovali různé polotovary. Postupně, jak jsem se ve vaření zdokonalovala, jsme nahradili polotovary jídlem, které jsme si sami vařili. Následně jsem pracovala v jedné firmě a součástí mojí práce byly časté cesty do Švýcarska, Německa a Rakouska a najednou jsem viděla ten rozdíl v tom, co jíme my a co jedí oni a začala se i u nás zajímat o to, co potraviny obsahují a jak chutnají. Často jsem si u ochutnávání poctivých českých potravin vzpomněla na svoje dětství, když maminka dělala domácí malinový sirup, taťka přinesl domácí uzený a měli jsme čerstvou zeleninu z vlastního záhonu! Zjistili jsme, že běžně dostupné jídlo nám už nechutná. Jazyk si odvykl na plastové a chemické chutě v některých potravinách a tělo je přestalo vyžadovat. Ne nadarmo říkám, že na poctivém jídle vzniká závislost.

IMG_2023A-IMG_2640IMG_2557

 

 

 

 

Tak a už jsem u jádra „pudla“. Sice jíme kvalitní jídlo a hodně zeleniny, ale jíme málo, hodně pečiva, sladké a děláme ve stravování spoustu chyb. A tohle je jeden z důvodů, proč jsme se obrátili na nutriční specialistku. Na míru našim potřebám nám sestavuje jídelníčky a to i s recepty na 1 týden. Což považuji za velmi důležitou součást. Změna se podaří jen tehdy, když změníme návyky a abychom v tom uspěli, potřebujeme v začátku „návod“/inspiraci. V obecné rovině vím, co je zdravá strava, co jíst, čemu se naopak vyhnout. Problém je v tom, že času je málo a když mám 30 min. na to, abych něco rychle uvařila a málem i snědla, pak většinou uvařím něco, na co jsem zvyklá, protože prostě v té rychlosti mě nic jiného nenapadne.

Náš plán je takový, že první týden budeme vařit a jíst vše dle doporučeného jídelníčku a na další týdny si dle tohoto vytvoříme jídelníčky vlastní, což budeme dělat do té doby, než se nám změna zaryje pod kůži. Jednou jsem někde četla, že každá změna trvá 21 dní, než se zautomatizuje. To jsou 3 týdny, tedy žádný dlouhý čas a nám to za to, abysme byli v kondici, určitě stojí!

Irena Šneková
farmbox.cz


Publikováno

v kategorii

Autor:

Šťítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *