Jídelníčky na míru jsou hotové

Zhruba po týdnu, kdy jsme naší nutriční specialistce poslali vše potřebné, jsme obdrželi jídelníčky. Další týden jsme řešili nějaké úpravy a změny. Chtěla jsem jídelníčky přizpůsobit tomu, že nakupujeme na www.farmbox.cz a bydlíme na vesnici, kde prostě některé potraviny opravdu neseženete. Nákupy mám u nás v rodině na starosti já a vzhledem k tomu, že i o syna se starám především já, takže hodně času pracuji z domu, stává se, že se někdy do Brna i více, než týden nedostanu. A můj názor je ten, že pokud to má fungovat, je potřeba si vše nastavit tak, aby to fungovat mohlo. Ve chvíli, kdy bych měla shánět nějaké speciality po všech čertech, asi bych se na to při mé vytíženosti brzo vykašlala a to nechci.jidelnicek

Jídelníčky jsme doladili, a abychom mohli začít, bylo potřeba vytvořit si zásoby. Navržená jídla začínají pondělkem a končí sobotou, neděle je den, kdy můžeme jíst, co chceme (samozřejmě s mírou). Jídel máme jíst 5 denně, přičemž k snídani buď ovesnou kaši a nebo kousek celozrnného pečiva s tvarohem či sýrem a hromadou zeleniny, k obědu kousek masa opět se spoustou zeleniny a nějakou přílohou, večeře se střídají teplé se studenými a svačiny se skládají z ovoce, mléčných výrobků a oříšků. Abych vás teď nezmátla, tohle je jen shrnutí, naše jídelníčky obsahují konkrétní recepty na jednotlivé dny i s přesnou gramáží jednotlivých surovin. Vidíte, na to bych zapomněla, museli jsme si koupit kuchyňskou váhu. 😉

Každý z nás máme jídelníček jiný. (nevznikali totiž úplně naráz) Původně jsem si sice myslela, že se budou naše jídelníčky krýt, akorát každý budeme mít jinak velké porce a Jirka zřejmě něco navíc, když chce za pomoci jídelníčku přibrat. V tuto chvíli jsem však ráda, že máme více inspirace. A protože by nebylo v našich silách, vařit během týdne pro každého z nás jiná jídla, domluvili jsme se, že začneme jíst nejdříve dle mého jídelníčku a další týden dle Jirkového, samozřejmě s tím, že si každý upravíme porce tak, aby to odpovídalo našim potřebám.

Devadesát procent potřebných surovin jsem nakoupila kde jinde, než v našem eshopu www.farmbox.cz. Tím, že se farmbox rozváží ve čtvrtek, jsem si nákup rozdělila na 2 části, tedy suroviny pro pondělí až čtvrtek odpolední svačina jsem objednala s týdenním předstihem a teď v neděli objednala suroviny, které nám vystačí na týden od čtvrtku do čtvrtku. Pro další týden si chci zkusit udělat vlastní jídelníček. Protože to ještě nemám „v ruce“, použiji stejné suroviny a jejich množství jako v jídelníčku, jen si vymyslím jiná jídla. Další týden pak „pojedeme“ podle Jirkového jídelníčku, který pak ještě jednou zopakujeme s některými obměnami a doufám, že pak už na to budeme umět navázat sami.

Co se v našem nákupu oproti dřívějšku změnilo? Například místo mouky jsme měli ve farmboxu ovesné vločky, místo oblíbeného tučného sýra Domovina  Eidam 30%, v boxu jsme měli více zeleniny i masa, takže celkově byl nákup dražší. Ale nemyslím si, že bysme v součtu utratili za jídlo víc. Dříve jsme se totiž často stavovali po cestě někam na jídlo, teď budeme mít jídlo vlastní. Ještě nemám tu zkušenost, ale myslím, že ve výsledku to vyjde asi levněji a přínos pro tělo to bude mít rozhodně větší ;).

Jak jsem přepokládala, hlavní problém u nás je ten, že jíme málo a strašně nepravidelně. A zdá se, že v tomto nám jídelníčky opravdu pomůžou. Od tohoto pondělí se již podle toho stravujeme a o tom bude další článek.

Irena Šneková
farmbox.cz

 


Publikováno

v kategorii

Autor:

Šťítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *