Srovnáváme čerstvé sýry

Máte pocit, že když nakupujete potraviny online, nakupujete tak trochu zajíce v pytli? Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli, vám jednotlivé potraviny více představit. Jako první máme v hledáčku čerstvé sýry, tak se na ně pojďme mrknout.IMG_3031

Na www.farmbox.cz si můžete vybrat z čerstvých sýrů od tří různých výrobců: Kozojedský dvůr, Biofarma Horutovi a Statek Horní Dvorce, z nichž poslední dva zmíněné vyrábí čerstvé sýry i s různými příchutěmi. Pojďme si je tedy postupně představit.

Čerstvý sýr z Kozojedského dvoraIMG_3027
něco málo o farmě: Kozojedský dvůr se nachází na pomezí krajů olomouckého, zlínského a Vysočiny. Jedná se o statek nacházející se uprostřed luk a lesů, hospodařící jako ekofarma. Již z názvu vyplývá, že hlavní činností farmy je chov koz a zpracování jejich mléka, momentálně však není sezóna, takže jsme se zaměřili na kravský čerstvý sýr.
základní info k sýru: Sýr je vyráběn ze šetrně pasterovaného mléka, čistých mlékárenských kultur a rostlinného syřidla. Sušina min. 33%, tuk v sušině 35%. Sýřenina je ručně plněna do tvořítek, z nichž vznikají malé bochánky o 60 – 80g. Cena bochánku je vždy stejná a to 22,40 Kč (nemění se v závislosti na přesné hmotnosti sýra).IMG_3046
jak nám chutná: Sýr je hutné konzistence, lahodné tvarohové chuti a ze srovnávaných vzorků nejméně slaný.
v čem nám chutná: Díky své nevýrazné chuti je vhodný jak pro slanou, tak i sladkou kuchyni. Je ideálním společníkem do všech jídel, kde výraznou chuť tvoří jiná surovina, např. bylinky, brusinky apod. a vy pro ni potřebujete doprovod. 

Čerstvý sýr biofarma Horutovi (Dolnopasecký a Rožnovský sýr)IMG_3028
něco málo o farmě: Biofarma Horutovi se nachází na okraji obce Rožnov pod Radhoštěm. Již z názvu se dá vyčíst, že se jedná o rodinou farmu manželů Horutových, která chová pouze krávy a z jejich biomléka vyrábí různé mléčné pochoutky.
základní info k sýru: Čerstvý sýr bez příchutě se prodává pod názvem Dolnopasecký, ochucený pak nese jméno Rožnovský. Je vyroben z plnotučného pasterovaného bio mléka. Sušina je min. 40%, tuk v sušině min. 40%. I v tomto případě se jedná o ruční výrobu. Bochníky jsou prodávány po cca. 120 – 150g. Cena závisí na přesné hmotnosti sýra, Dolnopasecký vychází na 33,80 Kč 150g, rožnovský na 39 Kč 150g. Aktuálně dostupné příchutě rožnovského sýra jsou česnek, pažitka, peperoncino, piri-piri, bruschetta a provensálské kořeníIMG_3050
jak nám chutná: Ze srovnávaných vzorků je nejvíce mokrý, nejvíce slaný a chuť je úžasně smetanová. Svojí konzistencí připomíná mozzarellu. Chutí je někde mezi mozzarellou a oštěpkem, je slanější než mozzarella, ale zase ne tak jako oštěpek a krásně vrže mezi zubama.
v čem nám chutná: Nejraději ho máme na chlebu namazaným máslem a nebo v salátu. No, pravda, většinou ale ani chleba nevidí, protože ho sníme ještě večer jen tak na zobku ;).

Čerstvý sýr Statek Horní DvorceIMG_3026
něco málo o farmě: Statek Horní Dvorce byste našli mezi Telčí a Jindřichovým Hradcem. Jedná se o farmu, která chová především ovce a okrajově i krávy. Přes sezónu, tedy od jara do podzimu, nabízí převážně ovčí sýry, přes zimu pak ty kravské.
základní info k sýru: Sýr je vyráběn ručně ze šetrně pasterovaného mléka. Sušina je 35%, tuk v sušině 35%. Kromě čistého čerstvého sýru, najdete v nabídce také různé originální příchutě. Nejoblíbenější u zákazníků je sýr s vlašskými ořechy, dále pak sýr s olivami či feferonkou. Klasikou je sýr s bylinkami nebo česnekem. Sýry jsou dodávány v bochnících +/- po 150g a jejich konkrétní cena závisí na přesné gramáži. 150g vychází na 41,50 Kč.
jak nám chutná: Tento sýr je nejhutnější, svojí konzistencí připomíná sýry balkánského typu a IMG_3043pokud si ho necháte v obalu uzrát a otevřete ho až těsně před koncem data spotřeby, tak i podobně chutná. Těsně po zabalení bysme jeho chuť mohli přirovnat k pomazánkovému máslu.
v čem nám chutná: Pokud chcete něco zapékat s čerstvým sýrem, pak doporučujeme použít tento. Na povrchu je pěkně křupavý a uvnitř mírně rozteklý. Myslíme si, že bude vhodný také na opečení na pánvi nebo grilování. (což nás napadlo až při psaní tohoto článku, takže jsme to ještě nevyzkoušeli)

IMG_3025Pojďme si to stručně shrnout:
Dětem bych naservírovala čerstvý sýr z Kozojedského dvora a to především díky malému obsahu soli. Pokud by jim nechutnal, pak bych zkusila Dolnopasecký sýr z biofarmy Horutovi, který je zaujme jeho jemností.

Pro studenou kuchyni se hodí všechny, záleží jen na vaší chuti a vašich preferencích, mně nejvíce chutná Dolnopasecký, manželovi                                                       zase sýr ze Statku Horní Dvorce.

IMG_3056Pro sladkou kuchyni se nejvíce hodí ten z Kozojedského dvora.

K zapékání bych upřednostnila sýr ze Statku Horní Dvorce. Jestli si občas děláváte plněné papriky sýrem, tak tady bude naprosto exkluzivní.


Publikováno

v kategorii

Autor:

Šťítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *