Zavádíme příkrmy, co je dobré vědět?

Pravděpodobně teď jdete od vašeho pediatra s tím, že je vaše dítě dost zralé na to, abyste mu začali dávat příkrmy. Víte jak na to? Ve spolupráci s nutriční specialistkou Libuškou Chrtovou jsme pro vás sepsali několik doporučení.IMG_0812

 • Každé dítě je jiné, někomu chutnají příkrmy hned a někdo je odmítá, některé začíná s příkrmy od ukončeného 4. měsíce, jiné od 6. měsíce, proto i vy, přistupujte prosím ke své ratolesti individuálně a berte tak i další naše doporučení.
 • První nemléčné příkrmy se podávají od ukončeného 4. měsíce – 6.měsíce života
  (Při zavádění příkrmů je důležitá psychomotorická zdatnost- dítě otevírá ústa a bere sousto ze lžičky, posouvá sousto v ústech, žvýká a udrží sousto v ústech a v neposlední řadě držení hlavičky ve stabilní poloze)
 • Doporučuje se začít zeleninovým příkrmem, obvykle se začíná mrkví nebo bramborem. Zeleninu stačí povařit v neosolené kojenecké vodě (nebo na páře) a dále rozmixovat, zeleninovy_pro_nejmensi2pasírovat či rozmačkat vidličkou. Do příkrmu přidejte kapku kvalitního rostlinného oleje.
 • Pokud vaše miminko příkrmy nechce, nenuťte ho. Buďte trpělivý a nabídněte mu je další den. Nebo klidně pár dní počkejte a zkuste to znovu.
 • První den nabídněte dítěti jen asi 1-2 lžičky a dále ho dokojte nebo dokrmte umělým mlékem, druhý den zvyšte dávku na cca. 3-4 lžičky a opět dále dokojte (dokrmte). Pokud se neprojeví žádné příznaky potravinových alergií a děťátko novou potravu neodmítá, zkuste dát třetí den dítěti k obědu už jen příkrm.
 • Zhruba po 3-4 dnech zařazujeme další druh zeleniny. Je dobré dodržet stejný postup jako v případě prvního zeleninového příkrmu.  Začíná se s druhy, které jsou dobře stravitelné, a u kterých je menší riziko alergie (dýně, mrkev, brokolice, květák, brambory, …). Postupně se pak přidávají další druhy. Je dobré vědět, že např. celer je velký alergen a oblíbená zelenina rajčata a papriky jsou těžko stravitelné a leží dlouho v žaludku.hovezi
 • Asi po 2 – 3 týdnech od zavedení příkrmů by mělo být vaše dítko schopné obědvat už jen zeleninu (bez dalšího kojení nebo dokrmování) a to je ten správný moment na to, abyste k zelenině přidali i maso.
 • Maso je  důležitý zdroj nejen bílkovin ale také vit. B12 a železa, které je nepostradatelné pro vývoj dítěte. Zpočátku se jedná o menší porce cca 25g (cca 1-2 lžíce masa), vybíráme pestré druhy masa ne pouze drůbeží. Maso by se mělo v jídelníčku objevit až 6x týdně a 1x týdně zařaďte tepelně upravený vaječný žloutek. Ryby se přidávají do jídelníčku dítěte až zhruba od 1 roku.ovoce
 • Ovocný příkrm se zavádí až po maso-zeleninovém příkrmu, ideálně na dopolední nebo odpolední svačinu. Nejvhodnější je zavádět nejprve např. banán, jablko, hrušku, meruňky, broskve, v kombinaci s jiným druhem ovoce také např. menší množství jahod, malin, borůvek.  Exotické druhy ovoce (citrusy, apod.)  je vhodnější zavádět spíše později (např. po ukončeném 6.-8. měsíci věku dítěte)
 • Kaše je možné zavádět již od ukončeného 4. měsíce věku dítěte – může být kaše rýžová, rýžovo-kukuřičná nebo krupicová.
 • Kaše, obsahující lepek se doporučují zavádět v tzv. „tolerančním okénku“ mezi 4. – 6. měsícem věku dítěte za podpory kojení
 • Pokud dítě zvládá lepek, můžete zařadit i těstoviny.
 • Mezi 8 – 9 měsícem můžete přidat i bílý jogurt.
 • Během 9. měsíce se snažíme klást důraz na výběr potravin, které podporují žvýkání u dítěte-měkká vařená zelenina, větší kousky masa, makarony či špagety
 • Od 10. měsíce věku, lze povolit kravské mléko jako součást příkrmu, ale nepodáváme ho k pití a to až do cca. 1 roku. (do cca. 1 roku se nedoporučuje dávat dětem ani tvaroh)
 • Před ukončeným 1 rokem věku dítěte můžeme zařadit do jídelníčku dítěte také menší množství luštěnin. Tyto obsahují vysoký podíl vlákniny, proto je lepší zařazovat menší množství – vhodná je např. cizrna, červená čočka, troška fazolkových lusků se zeleninou.
 • Do 1 roku se nedoporučuje solit ani sladit cukrem. S cukrem se pokuste počkat co nejdéle, lepší je dosladit jídlo ovocem. Čím dříve si děti na cukr zvyknou, tím dříve ho budou vyžadovat a ovoce jim pak bude připadat málo sladké.
 • Oříšky a semínka se nedoporučuje konzumovat samostatně až do 3 let kvůli riziku vdechnutí. Pomleté v jiných pokrmech je můžete dětem nabídnout kolem 1 roku.

WasserglasTEKUTINY
V prvním období, kdy je dítě výlučně kojeno nebo dostává počáteční mléko je potřeba tohoto mléka 150-180 ml/kg/den, maximálně litr mléka za den. Tato potřeba plně kryje potřeby tekutin. Pokud je během 5.-6. Měsíce zvýšená potřeba tekutin je také možné podávat přírodní ovocné šťávy. Kolem 10. měsíce života, kdy příkrmy jsou hutnější a obsahují i menší množství vody, přidáváme tekutiny asi 200 ml kojenecké vody. Děti, které nejsou kojené, v době zavádění                                                     příkrmů mají větší potřebu vody (až 400ml).

KUBÍČKOVY FARMBOXY – vše pro vaše děťátko v jednom boxu
Co to je? zeleninovy_pro_nejmensi
Jedná se o farmboxy s předem navrženým složením potravin. Boxy obsahují kvalitní a hlavně čerstvé dobroty, ze kterých můžete bez obav připravovat ty nejlepší jídla pro vašeho prcka.
Z čeho se skládají?
Připravili jsme 4 varianty určené přímo pro nejmenší děti – zeleninové příkrmy a nebo maso-zeleninové příkrmy. Boxy obsahují kvalitní BIO zeleninu a maso z volných chovů a jsou koncipovány na 14 dní.
Proč je chtít? masovo-zeleninovy2
Máte jistotu, že dáte vašemu dítěti to nejlepší.
Nekupujete nic, co leží někde ve skladech, potraviny jdou od farmářů přímo k vám.
Jejich nákup vám ušetří spoustu času. Nákup vám zabere asi 5 min. 
Jak je můžu získat?
Stačí, když si na www.farmbox.cz objednáte do pondělí 9:00 a ve čtvrtek (pátek) vám farmbox přivezeme až k vám domů!

Jestli jste se už pokoušeli najít nějaké informace o výživě dětí, asi jste zjistili, že se odborníci ve svých názorech často rozcházejí. Pro vypracování výše uvedených doporučení jsme se opřeli o následující zdroje:  1. GREGORA, Martin. Výživa malých dětí; 2. NEVORAL, Jiří et. al. Výživa v dětském věku;  3. STRÁNSKÝ, Miroslav; RYŠAVÁ, Lydie. Fyziologie a patofyziologie výživy. 4. Výživa dětí, zdravá výživa. [online]; 5. VELEMÍNSKÝ, Miloš et. al. Vybrané kapitoly z pediatrie.


Publikováno

v kategorii

,

Autor:

Šťítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *