Tři roky za námi

Kdy jindy, než k příležitosti třetích narozenin, zrekapitulovat náš dosavadní život, tedy život projektu Farmbox.cz, který tímto opouští řady batolecí a přechází do předškolní fáze. Ano, naučili jsme se chodit, teď jsme se učili mluvit a ještě toho máme spoustu před sebou. Jaké byly ty nestěžejnější momenty našeho fungování?IMG_0894

Pojďme to vzít pěkně po pořádku. Na přelomu roku 2012/2013 jsem se rozhodla, že do toho půjdu. Maminka neměla práci, já měla nápad, tak jsme to začali realizovat. V dubnu 2013 jsme koupili chlazené auto. V květnu 2013 jsme spustili první verzi eshopu s lokálními potravinami www.farmbox.cz. Od začátku jsme věděli, že budeme fungovat jinak. Chtěli jsme dodávat čerstvé zboží, ne takové, co leží někde ve skladech, ale opravdu čerstvé, proto jsme zvolili způsob prodeje formou tzv. bedýnek. V té době byli na trhu pouze zeleninoví „bedýnkáři“ a párIMG_1882 kamenných prodejen, kde jste sehnali i mléčné výrobky apod. Nikdo však neuměl dodat kompletní nákup čerstvých a ještě navíc českých potravin až zákazníkovi domů a to včetně masa a uzenin, a to byla přesně ta cesta, kterou jsme se vydali. První „třídírna“ a mezisklad vzniknul u nás doma v Syrovicích. Já po večerech aktualizovala nabídku na shopu, sháněla nové dodavatele, řešila objednávky a maminka zboží svážela, třídila a rozvážela.

buy 2016 new cocktail dressesZačátkem roku 2014 jsem skončila ve svém zaměstnání a začala se farmboxu věnovat na plno. Přeci jen po večerech jsem zvládala pouze nejnutnější agendu kolem shopu, ale chyběl mi prostor na posouvání našeho projektu dopředu. Jak se později ukázalo, krok to byl správný. Poznali jsme spoustu zajímavých lidí, naučili se hromadu nových věcí. Na podzim jsme si našli prvního velkoobchodního zákazníka a já zjistila, že jsem těhotná. V říjnu jsme zaměstnali prvního člověka, který nám pomáhal s agendou kolem shopu a zažili jsme první Vánoční masakr. A na další rok jsme si naplánovali velké kroky.

Avšak člověk míní, ale život mění. První zaměstnanec nás opustil stejně rychle, jako nastoupil. Já měla v létě termín porodu, takže se muselo najít pro tuto situaci řešení a tak jsme se domluvili s mým mužem, že do toho půjde taky. V březnu jsme pořídili druhé chladící auto a asi o měsíc později nastoupila nová rozvozkyně. Ve stejném měsíci jsme se přestěhovali do pronajatých prostorů v Brně a začali se více věnovat velkoobchodu. Pochopili jsme, že bez lépe fungujícího shopu, který propojíme s účetním softwarem, se za chvíli přehltíme administrativou, takže jsme na tom začali pracovat a nový shop spustili v červnu 2015. Pár dní na to se nám narodil náš skvělý syn a vše běželo dál. Jen škoda, že nevyšly žádné z projektů, kterých jsme měli být součástí. Ale asi to tak mělo být a tak ten nejlepší projekt na nás teprve čeká. Na podzim nás ze zdravotních důvodů musela opustit maminka a tak jsme našli IMG_2220nového rozvozce. Během tohoto roku jsme byli nominovaní na cenu Český Goodwill, zahájili jsme spolupráci s Míšou Salačovou a jejím blogem CoolBrnoblog, měla jsme možnost vystoupit v pořadu @online, vyšel o nás článek v některých časopisech. A abych nezapomněla, bojovali jsme s prvním útokem hackerů. (asi jsme začali být moc vidět ;)) Rok to byl náročný, výživný a i přes spoustu překážek, které jsme museli překročit, úspěšný a hlavně velmi poučný.

Začátek roku 2016 se nesl tak trochu v duchu toho předchozího. Rozloučili jsme se s některými našimi zaměstnanci a opět hledáme cesty, jak vše zvládnout a zlepšit. I tak se už některé věci povedli. Spustili jsme „projekt“ Kubíčkových boxů a na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli jídelníčky na míru. Pro letošek máme jednoznačný cíl, stabilizovat se. Neustále pracujeme na našem eshopu, který chceme letos dotáhnout do finální podoby a vyjít tak na světlo s některými super funkcemi. Vytipováváme další distribuční trasy, kam bysme se chtěli rozšířit. Hledáme řešení, jak zkrátit čas mezi uzávěrkou objednávek a samotnou distribucí a rádi bysme začali zavážet i začátkem týdne. Největší věc, která nás čeká, je stěhování naší „třídírny“.

Je spousta věcí, které bychom dnes udělali jinak, ale ničeho nelitujeme. Jinak bysme totiž nenabili tu zkušenost pro to, abysme věděli, že je potřeba to udělat jinak. Kdybysme se do tohoto projektu měli dnes pustit znovu, udělali bysme to. Ano, je to spousta práce za málo muziky a ano, stále máme dny, kdy se v noci budíme s pocitem, že nevíme, jak to všechno bude, ale to k tomu patří a nikdo nemůže čekat, že vytvoří nějaké hodnoty, když bude mít nohy nahoře a už vůbec ne ze dne na den. Prostě vše si žádá svůj čas a my víme, že ten moment, kdy si řekneme, tak fajn, farmbox.cz už umí nejen chodit a mluvit, ale také stát pevně na obou nohách a samostatně myslet se blíží!

Závěrem bych chtěla poděkovat na prvním místě našim zákazníkům, protože jen díky nim existujeme. Našim dodavatelům, že pro nás vyrábí takové dobroty. Všem našim partnerům a vlastně všem, které jsme za tu dobu potkali, už jen to nás obohatilo a posunulo dále. Děkujeme!

A teď už konec řečí a jde se slavit!

za tým Farmbox.cz
Irena Šneková


Publikováno

v kategorii

Autor:

Šťítky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *