Kojím, pomóoc, co mám jíst?

Kojení má psychologický a také sociální význam, upevňuje se vazba matky na dítě, zvyšuje se empatie matky ke svému dítěti. Bylo prokázáno, že kojení zrychluje vývoj poznávacích funkcí dítěte, mateřské mléko má pozitivní vliv na imunitní systém dítěte.  Chrání dítě před celou řadou infekčních onemocnění, má důležitou úlohu v prevenci onemocnění pozdějšího věku dítěte, je významné pro duševní a tělesné zdraví matky. Má také výhody ekonomické a ekologické. super-951190_1920

Ve výživě kojící ženy je důležité zmínit pestrou a vyváženou stravu. Tvorba mateřské mléka s sebou přináší zvýšené nároky při stravování. U plně kojící ženy se zvyšují energetické nároky zhruba o 2000 kJ na den. Dále je jistě namístě navýšit příjem bílkovin asi o 15-20g na den. Při kojení dochází ke zvýšeným ztrátám tekutin, a proto je nutné navýšit příjem tekutin o 0.5 až 1 litr za den. Stejně jako v těhotenství je nutné navýšit příjem některých vitaminů a minerálních látek, jako jsou vitamin D, kyselina listová, vápník, železo či zinek. Kojící ženy se často ptají, zda se výživou dá ovlivnit množství mateřského mléka. Ve své podstatě se ovlivnit moc nedá, organismus matky je nastaven tak, aby produkce mléka byla nejvyšší prioritou. Co je určitě nutné zmínit je to, že složení mléka stravou ovlivnit lze. Příčinou poklesu tvorby mateřského mléka může být stres, nepohoda či neklid. Hmotnostní úbytek po porodu by měl být pozvolný 0.5-1kg/ měsíc. Do roka od porodu by se žena měla vrátit ke své původní hmotnosti.

baby-21167_1920Jaká jsou úskalí výživy kojících žen? Kojící ženy by se měly vyvarovat jistě alkoholu. Po alkoholu bývá dítě neklidné, plačtivé a také může mléko odmítat. Během kojení je nutné dávat si pozor na vyšší příjem kofeinu, který prostupuje do mateřského mléka a u děťátka potom můžeme pozorovat potíže se spánkem. Z hlediska výběru potravin si kojící ženy mají dávat pozor na nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, květák, kapusta, zelí, čerstvé pečivo, hrušky, cibule a česnek. Dále je třeba být obezřetný při výběru potravin, které vyvolávají často alergie, jako jsou jahody, kiwi, citrusy, vejce, ořechy či mléko. Při konzumaci těchto potravin je důležité mít se na pozoru a sledovat reakce dítěte. Dále by kojící maminky neměly preferovat smažená jídla, energetické nápoje a také silně kořeněné pokrmy.

baby-handle-tiny-father-51966Jak se tedy stravovat během kojení? Jak již bylo několikrát řečeno, strava by měla být co nejpestřejší a vyvážená. Je nutné zajistit dostatečný přísun energie, který zajistí pozvolný úbytek hmotnosti. Jistě je nezbytný dostatečný příjem ovoce a zeleniny, obilovin a výrobků z nich. Je nutné také upozornit na střídmý příjem soli, který by neměl překračovat 6g na den. I zde je nutní zmínit, že kojící matky by se měly řídit dle potravinové pyramidy.

Obiloviny, těstoviny, pečivo a rýže (5-6 porcí denně)

1 porce = krajíc chleba (60 g), 1 rohlík, 1 kopeček vařených těstovin cca 125 g. Z této skupiny má žena čerpat nejvíce energie denně. Ze skupiny obilovin se u nás nejčastěji konzumuje pšenice, oves, kukuřice, rýže a pohanka. Jsou dobrým zdrojem škrobu (sacharidů), vlákniny (celulózy), a to zvláště celozrnné výrobky. Jsou také zdrojem bílkovin, významný je obsah vitaminů skupiny B, zvláště vitaminu B1, B2 a niacinu.

 Zelenina (3-5 porcí denně)vegetables-752153_1920

1 porce = 100 g kus papriky, mrkve, cca 2 rajčata, miska salátu, cca 125 g brambor. Energetická hodnota zeleniny je nízká. Zelenina obsahuje 80-90 % vody a jen málo bílkovin a sacharidů. Hlavní význam konzumace ovoce a zeleniny spočívá v obsahu vitaminů, z nichž nejdůležitější jsou vitaminy C, B-karoten a kyselina listová. Z ostatních látek jsou významné draslík, hořčík, fosfor a minerální látky. Vhodná je především zelenina syrová a mražená, případně vařená, dušená a sušená.

Ovoce (2-4 porce denně)ovoce

1 porce = 1 středně velké jablko, 1 pomeranč, 1 banán, vše asi po 100 g, sklenice (200 ml) neředěné ovocné šťávy. Většina druhů ovoce je velmi dobrým zdrojem vitaminu C. Žluté a oranžové plody jsou také zdrojem beta-karotenu, draslíku a pektinu. Vhodné je hlavně ovoce syrové a mražené, pro přísun vlákniny také sušené. Nevhodné jsou kompoty, marmelády či džemy, protože obsahují obvykle vysoké množství cukru.

Mléko a mléčné výrobky (3-4 porce denně)tvaroh

1 porce = 1 sklenice mléka (250 ml), porce jogurtu (asi 180 ml), 55 sýra, 40 g tvarohu. Jedná se o velmi hodnotné potraviny, které dodají tělu především vápník, bílkoviny a také další živiny. Samotné mléko se doporučuje pít polotučné a dále vhodné jsou kysané mléčné výrobky, např. jogurty, kefír nebo acidofilní mléko. Cennou potravinou je tvaroh – je to upravená mléčná bílkovina. Z něj se vyrábějí sýry. Při výběru sýrů je důležité sledovat obsah tuku, který by měl být do 30% a také sledujeme obsah soli.

Ryby, drůbež, maso, vejce, luštěniny (1-3 porce denně) hovezi_pecene

1 porce = 125g kuřete bez kůže, rybího masa, vepřového nebo telecího masa, vejce. Patří sem všechny potraviny, které našemu tělu dodávají hlavně bílkoviny, železo, vitamin B12 a další cenné látky. Strava kojící ženy by měla obsahovat nejméně dva pokrmy týdně z mořských ryb nebo sladkovodních jako je kapr, pstruh či lipan. Dalším zdrojem bílkovin je sója a sójové výrobky, ale není vhodné jimi nahradit potraviny živočišného původu, protože je tak člověk ochuzen o železo a vitamin B12. V jídelníčku by se denně neměly objevovat uzeniny, paštiky a hamburgery vyrobené z masa, protože obsahuju velké množství tuku ale také soli. Platí to i pro vnitřnosti (játra, ledviny, mozeček), které jsou bohatým zdroje cholesterolu.

Bohužel si kojící ženy často stěžují, že během kojení nemají čas na nákupy a vaření, protože jen kojí a pečují o dítě, „prostě nestíhají“. Teplé jídlo přece není podmínkou, kolikrát stačí, pokud si připraví ovocné nebo zeleninové saláty, mléčné výrobky, nebo něco rychlého, tzv. na vidličku. Dodržování správné výživy přece nemusí záležet na času, který stráví v kuchyni.

Přijde Vám to složité? Pak zkuste náš farmbox pro kojící maminky – z farmy přímo k Vám!

Libuška Chrtová
nutriční specialistka

Článek v plném znění vč. zdrojů je k dispozici na vyžádání u provozovatele blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *