Co dětem na svačinu, aby to nebyla nuda?

Jak zpracovávám zeleninovo-masové příkrmy jsem psala v článku „Příkrmy v praxi, aneb co Kuba baští„. Neméně důležitou částí jídelníčku malého dítěte jsou také snídaně, svačiny a večeře. Teď přeskočím období, kdy příkrmy teprve zavádíme a dítě je tak z části na mléce. Nebudu se věnovat ani tomu, co by mělo dítě jíst, kdy které suroviny zavádět apod. Tohle pro nás už zpracovala naše nutriční specialistka a oba články najdete v sekci Deník prvorodičky/Doporučení odborníků. Tento článek bude věnovaný Kubíčkovým svačinkám, snídaním a večeřím, tak jak jsme si to zavedli my doma, a určený pro všechny maminky, které zatím tápou a rádi by získali trochu inspirace. 

V obecných brožurkách se dočtete, že by mělo vaše dítě jíst 5x denně. K snídani kaši, na dopolední a odpolední svačinu ovoce, k obědu zeleninovo-masový příkrm a k večeři kaši. Jenže každé dítě je jiné a tak je potřeba to i brát. Náš Kubíček má svoje biologické hodiny nastaveny spíše jako sova, což v praxi znamená, že je večer dlouho vzhůru a ráno pozdě vstává, čemuž jsme samozřejmě museli přizpůsobit i časy krmení. V době, kdy jiní mají ráno a snídají, my máme ještě noc, takže Kubíček dostane kolem 6:00 mléko do postýlky, které si vypije a dál spinká. Většinou se budí mezi 8:00 a 9:00, kdy dostane jogurt. Dávám mu výhradně jogurt bílý a samozřejmě farmářský ;). Poslední dobou ho strašně zajímá, co jím já, takže po jogurtu většinou ještě ochutnává moji snídani (kváskové pečivo s čerstvým sýrem). Dopolední svačinu většinou vynecháváme a Kubíčkovi servíruji rovnou oběd. Základem odpoledních svačinek je ovoce, k čemuž se vrátím v dalším odstavci. Co Kuba zjistil, k čemu slouží zuby, zamiloval si kukuřičné křupky, které mu dávám taktéž odpoledne. K večeři dostává kaši. Kaše jsou jediné jídlo, které mu nepřipravuji ze surovin, nýbrž používám instantní. Vybírám výhradně kaše bez příchutě a bez přidaných konzervantů a dalších složek, které tam být nemusí. (celozrnnou, jáhlovou, špaldovou, pohankovou, rýžovou, ovesnou) Kaší mám doma vždy více druhů a různě je střídám nebo i míchám dohromady. A někdy mu je ochutím troškou ovocného pyré. Těsně před usnutím (kolem 22:00) dostane ještě mléko a pak krásně spí až do rána.

Jak na ovocné svačinky, aby to nebyla nuda?
Když pominu kupované přesnídávky je asi nejjednodušší rozmačkat banán. Mimochodem na banánu se taky krásně učí, k čemu jsou zoubky, protože je měkký a dětem se dobře kouše. IMG_2773Výhodou banánů je, že jsou dostupné celoročně a jsou sladké, takže se skvěle hodí do kombinace s jiným, kyselým, ovocem. Další celoročně dostupné ovoce jsou jablka. Některým dětem vyhovuje, když je nastrouháte, našemu Kubovi bohužel ne, takže jablka krátce povařím, aby změkla a rozmixuji do pyré. (časová náročnost asi 10 min.) Výborná je kombinace jablek s mrkví a řepou. Pokud se chcete vyhnout vaření, suroviny nastrouhejte a teprve následně rozmixujte, bude to trvat trochu déle, za to bude mít svačinka více vitamínů.

Protože sezónní ovoce bývá dostupné vždy jen krátkou dobu v roce (když nepočítám dovozové, které není tak kvalitní), v průběhu roku ho zamrazuji. Když jsou jahody, nakoupím si třeba 10 kg ovocenavíc, které rozmačkám a dám zamrazit. Meruňky si nakrájím na kousky, rybíz jen očistím atd…. V průběhu roku je tak mám vždy po ruce a můžu je různě kombinovat. Ovoce můžete pak nechat jen povolit a rozmixovat a nebo z něj vyrobit přesnídávku. Což uděláte tak, že dáte zamrazené ovoce rovnou do hrnce, vše povaříte do změknutí a zahustíte třeba vanilkovým pudinkem. (nepřidáváte žádné mléko apod.) Ovoce vždy vařím co nejkratší možnou dobu, aby si zachovalo co nejvíce vitamínů. Pudink používám výhradně BIO vanilkový (ne vanilínový) a přesnídávky nesladím. Velmi výjimečně, jen pokud je výsledek hodně kyselý, přidám kapku javorového sirupu, aby si Kubíček taky pochutnal. Výhodou těchto přesnídávek je, že můžete zkusit použít různé koření, třeba k jablkům skořici apod. Další oblíbená svačinka je rýžový dezert, který vyrábím z instantní rýžové kaše, do které přidám doma vyrobené ovocné pyré nebo přesnídávku. Super je třeba i jogurtové mlíčko, které vytvořím z bílého jogurtu, umělého mléka a ovocného pyré nebo přesnídávky.

Když není čas na domácí?
Občas se prostě stane, že není čas vyrábět vlastní svačiny a musíme vzít za vděk těm obrazek 1kupovaným. V takovém případě prosím čtěte složení! Na obalech jsou často uvedeny lákavé slogany, ale realita bývá jiná. I přesto, že by děti do 1 roku neměli jíst cukr, obsahuje ho hodně svačinek pro děti, ať už jsou to přesnídávky nebo nějaké mléčné dezerty či piškotky nebo sušenky. Musím říct, že super jsou ovocná pyréčka se šroubovacím uzávěrem. Já osobně kupuji Ovocňák, protože je jen z ovoce, navíc z místních sadů, bez přidaných cukrů, vody apod. Zásadně nekupuji nic, co je slazené cukrem. Dále se výhýbám ochuceným potravinám, protože všechny obsahují nějaké konzervanty. To už je lepší koupit přesnídávku bez cukru a použít ji na dochucení.

Závěrem…
Každý z nás je jiný a má jiné potřeby. Ať už dělám cokoliv je pro mě důležité, aby jsme u toho byli spokojení oba. Nejedu tedy podle žádných přesných návodů. Když Kubovi rostou zuby a odmítá jíst „normální“ jídlo, tak mu dám jen umělé mléko. Když svačinu nechce, tak mu přidám ovoce do kaše… Prostě se z toho nezblázním. Stejně tak se pak Kuba nezblázní z toho, že dostane místo kaše mléko, protože jsme se nestihli včas vrátit na večeři.

Tímto článkem bych uzavřela kojenecké období, a protože náš Kubíček oslavil nedávno rok a přešel tak do období batolecího, budu se v dalších článcích věnovat třeba tomu, jak zvládáme přechod na „dospělácké“ jídlo, co už zvládne pokousat a co ještě ne, jak se pereme se solí a cukrem apod. A už se na to moc těším.

Irena Šneková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *