Potravinové alergie u dětí

Alergie na potraviny u dětí se poslední dobou objevují ve větší míře než dříve a proto jsme poprosili nutriční specialistku Libuši Chrtovou, aby nám na toto téma sepsala pár řádku. IMG_3152Pod pojmem alergie si můžeme představit odpověď našeho organismu na určitý podnět. Tato odpověď je zprostředkovaná určitými protilátkami. Alergie se vyskytují nejčastěji v kojeneckém a batolecím období. Pravděpodobnost, zda naše dítě bude mít alergii je ovlivněna genetikou. Tato pravděpodobnost se zvyšuje, pokud rodiče či sourozenci dítěte trpí alergií. Největší riziko vzniku alergie nastává, pokud dítě bylo porozené císařským řezem a matka i otec jsou alergici.

Projevy alergie jsou velmi rozmanité a mohou se objevovat jednotlivě či systémově. Nejčastější projevy, které můžeme pozorovat, jsou na kůži. Zde se objevuje vyrážka, otok, zarudnutí, svědění či pálení.  Dále se mohou objevovat projevy, související s trávicím traktem, jako je nevolnost, bolesti břicha, zvracení, průjem nebo otok jazyka. Další soustava, která může být alergií zasažena, je soustava dýchací. Zde se můžeme setkat s kašlem, kýcháním, svěděním nosu, rýmou či astmatem. Alergie ale může zasáhnout celkový systém člověka a to únavou, bolestí hlavy, úzkostí či poruchou spánku.

Naskýtá se otázka, jaké potravinové alergie se nejčastěji objevují v dětském věku? U dětí se můžeme nejčastěji setkat s alergií na vajíčka, mléko, čokoládu, mořské plody, různé citrusové plody, jahody, maliny, kiwi, různé typy ořechů a semínek a dále některé druhy zeleniny- rajče, celer, křen, kysané zelí. Jistě stojí za zmínku, že i některá druhy koření mohou vyvolávat alergické reakce, například vanilka, kurkuma, kari nebo chilli.

V literatuře se setkáváme také s pojmem „zkřížené alergie“, co si tedy představit pod tímto pojmem? Tato alergie vzniká na základě podobnosti dvou alergenů. V praxi si to můžeme uvést na příkladě, že pokud naše dítě trpí alergií na břízu, je velmi pravděpodobné že může trpět i alergií například na jablka, broskve, meruňky, lískové ořechy či brambory. Pokud bude dítě alergické na prach domácí, je velmi pravděpodobné, že bude dále alergické také na mořské plody.

Při výběru potravin si musíme dávat pozor na tzv. skryté alergeny, které se mohou v potravinách vyskytovat, aniž bychom si to uvědomili. Například ořechy, můžeme je najít v různých sladkostech či zmrzlinách. Některé plísně také mohou vyvolávat alergické reakce, a proto je důležité kontrolovat potraviny, které mohou být plísní napadeny, jako je pečivo (chléb) či ořechy ale také potraviny, kde se plísně vyskytují záměrně (sýry).

S alergií také souvisí tzv. „orální alergický syndrom“. Tento syndrom se objevuje právě u zkřížených alergií. Jak již sám název napovídá, objevuje se v oblasti dutiny ústní několik minut po konzumaci dané potraviny. Zde se setkáváme se svěděním, pálením či otokem patra, rtů nebo dásní. Dále se mohou tvořit afty a také se zhoršuje polykání. Nejnebezpečnějším bodem u alergie je tzv. anafylaktický šok. Jedná se o velmi silnou alergickou reakci, která postihuje celé tělo a neléčený může končit smrtí.

Je tedy namístě si říci, jak léčit potravinové alergie. Pokud tedy zjistíme, že naše dítě trpí alergií na nějakou potravinu, je logické, že tuto potravinu musíme z jídelníčku dětí vyloučit. Při některých alergiích je vhodné vyloučit potraviny, obsahující pylová zrovna jako je med či čaj. V jídelníčku dětí trpících alergií by se měly vyskytovat tepelně upravené pokrmy, protože se zde snižuje obsah alergenů. V domácnostech by měl být udržovaný pořádek a čistota, doporučuje se více vytírat a také větrat.

U dětí, které jsou alergické na bílkovinu kravského mléka (ABKM) se musí využívat tzv. „potraviny pro zvláštní lékařské účely“. Těmito potravinami se míní např. hypoalegenní mléka HA, kde je bílkovina kravského mléka hydrolyzovaná, příkladem může být Nutrilon HA1,2. Hypoalergenní mléka se využívají u kojenců, kteří mají v rodinné anamnéze výskyt alergií. U kojenců, u kterých se potvrdí ABKM, se využívají extenzivní hydrolyzáty bílkovin kravského mléka (Nutrilon). Dále se také využívají různé směsi aminokyselin (Neocate, Alfamino), které neobsahují lepek ani laktózu (mléčný cukr).

Vypracovala nutriční specialistka Libuše Chrtová.
Článek v plném znění vč. zdrojů je k dispozici na vyžádání u provozovatele blogu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *